iw3714 – סקירת שעון

Gotawatch > iw3714 – סקירת שעון

iw3714 – סקירת שעון

מאז שעשה את הופעת הבכורה שלו ב-1998, ה- IWC Portugueser Chronograph Ref. 3714 הפך לשעון המבוקש ביותר, המוכר ביותר, ובוודאי זה הנחשב לדגם הנמכר ביותר במשפחת Portugueser. מלבד היותו הצלחה אמיתית בכל הנוגע לעיצוב, השעון קנה לעצמו מעמד פולחני מסיבה מרכזית אחת: הוא לא השתנה במאום מאז נוצר לראשונה. על מנת לחגוג את יום השנה ה-21 לאייקון המודרני הזה, חשבנו כי הגיע הזמן לבחינה מעמיקה של השעון הזה בסקירה מקצועית משלנו.

היסטוריית רקע על IWC Portugueser

ל-IWC Portugueser (שכיום, כבר אינו מכונה Portuguese או Portugaise, כבעבר) שורשים במדינה שהעניקה את שמה לשעון איקוני זה. לפורטוגל ישנה היסטוריה עשירה של ניווט אגדי, עם חוקרים ידועי שם כוואסקו דה גאמה או פרדיננד מגלן, אבל לגילוי הארצות דרך השייט אין שום קשר לשמו של השעון הזה.

ה- IWC Portugueser הוצג ב-1939, תחת הכינוי Reference 325, לאחר ששני אנשי עסקים פורטוגזים (רודריגז וטייקסיירה) ביקרו בתערוכת IWC בשאפהאוזן כשבפיהם בקשה יוצאת דופן – הם רצו לשלב בין הדיוק של כרונומטר ימי לבין הפורמט של שעון יד. בקשה מוזרה זו הביאה ליצירתו של שעון גדול עשוי נירוסטה המצויד במנגנון של שעון כיס – מנגנון המתיחה הידני Calibre 74, אשר שונה במקצת כך שמוט המתיחה הוזח ממקומו ומוקם בצד הימני של הקייס.

ה- Ref. 325 היה שעון גדול להפליא, גם באותם הימים. עם קייס שקוטרו 43 מ"מ (לצורך השוואה – קוטרם של רוב השעונים בני זמננו עומד על מתחת ל-34 מ"מ), סגנונו של השעון היה פונקציונאלי באופן מובהק, תוך שימת דגש על קריאות, וכשהוא שובר את המגמה הרווחת של שעוני הארט דקו המעוצבים מידי. המרכיבים העיקריים של עיצובו היו הספרות הפשוטות, בייזלים דקיקים (כמעט ולא קיימים) ומחוגים שצורתם כצורת עלים. כל האלמנטים העיצוביים הללו עמדו במבחן הזמן והם מוצגים גם בגרסאות המודרניות יותר של ה-IWC Portugieser.

מ-1939 ועד 1993 הופסק כמעט כליל ייצורו של ה- IWC Portugueser. רק 304 שעונים בעלי Caliber 74 יוצרו ו-371 שעונים נוספים שכללו את השדרוגים של מנגנון זה, Caliber 98 והגרסה הבאה שלו – Caliber 982. בשנות השבעים והשמונים, השעון נמכר בלעדית בשוק הגרמני ורבים חשבו שזהו סופו של שעון הכרונומטר הידני הימי של IWC.

בשנת 1993 המצב השתנה וה-IWC Portugieser עשה הקאמבק שלו לרגל חגיגות ה-125 של המותג עם ה- Jubilee Edition Ref. 5441 – שעון 42 מ"מ שיוצר במהדורה מוגבלת של 1,750 שעונים (1,000 עשויים פלדה, 500 עשויים זהב ורוד ו-250 עשויים פלטינה), שהייתה נאמנה מאד ל-Ref. 325 המקורי. מהדורה זו יוצרה כשהיא כוללת את קליבר 9828 (השלב האבולוציוני הבא לאחר ה-Calibre 98 וה-982). למרות זאת, הקאמבק האמיתי של IWC Portugieser, כקולקציה יציבה, התרחש דווקא בשנת 1995 עם הצגתם של שני שעונים חשובים. הראשון היה Ref. 5240 – Minute Repeater שיוצר ב-550 פריטים (50 בפלטינה, 250 בזהב ורוד ו-250 בזהב צהוב), עם מנגנון Calibre 95 מתיחה ידנית. למרות שהיה מדובר בדגם מורכב מאד, הוא נשא את המראה הקלאסי של קולקציית ה- Portugieser.

ההשקה החשובה ביותר עומדת לזכותו של ה- IWC Portugieser Chronograph Rattrapante Ref. 3712 (או DoppelChronograph), אשר הוצג בשנת 1995 והיווה את מקור ההשראה לדגם שעליו נדבר היום. הן מבחינת העיצוב והן מבחינה טכנית – עם שילוב של קומפילציות split-seconds בשילוב ב- Valjoux 7750 במתיחה ידנית (מודול שפותח על ידי ריצ’רד האברינג, ומשמש כיום ב- Habring2 Doppel-Felix) – ה- Portugieser Chronograph Rattrapante מהווה את היסוד לקולקציה הנוכחית. בשנים שלאחר מכן, הקולקציה תורחב בעשרות דגמי שעונים שונים ומגוונים וקומפילקציות שונות (QP, טורבילון, לוח שנה, כרונוגרף בתוך הבית או אפילו Grande Complication).

IWC Portugueser Chronograph Ref. 3714 – הרקע

בשנת 1998, שלוש שנים לאחר השקתו של Chronograph Rattrapante 3712, השיקה IWC דגם פשוט – Ref. 3714 – כרונוגרף סטנדרטי החולק את אותו עיצוב, אותו קייס, אותו לוח מחוגים ותצוגה זהה. ההבדל העיקרי בין הדגמים היה קשור לתפקודים, כאשר ה-3714 היה נטול פונקציית ה-rattrapante ובעל מגנון אוטומטי מובנה.

ה- IWC 3714 – מארז ועיצוב

לפני שנעבור לסקירת כרונוגרף iw3714, רצוי להקדים ולומר כמה מילים על הסיבה שהשעון הזה כל כך חשוב, ולמה השעון הזה תופס מקום כל כך מיוחד בליבם של האספנים ובתוך הקולקציה. דבר שאליו חובבי IWC היו מודעים בשנים האחרונות היה חוסר מסוים בעקביות בקולקציות. האסטרטגיה של ג'ורג'ס קרן, מנכ"לה לשעבר IWC, הייתה חידוש קולקציה שלמה מדי שנה (Ingenieur בשנת 2013, Aquatimer בשנת 2014, Portugieser בשנת 2015, שעוני Pilot בשנת 2016, דה וינצ'י בשנת 2017). מסיבה זו, גם שעונים שהיו עשויים להפוך לקלאסיקה הוחלפו במהירות, דבר שיכול היה להוביל כמה אנשים להאמין שהם היו (יחסית, כמובן) יותר "מוצרים חד פעמיים" או "אביזרי אופנה" מאשר, פריטי מותרות נצחיים, או לפחות ארוכי טווח. השעון היחיד שלא סבל מאסטרטגיה זו היה ה- IWC Portugueser Chronograph Ref. 3714. למעט שינויי לוח המחוגים מידי פעם (כסף, שחור, כחול, שחור עם סימוני כסף ועוד במהדורות מוגבלות), IWC שמרה את השעון, חזותית וטכנית, זהה לשעון המקורי מ-1998. עקביות בתכנון ומיצוב אינטליגנטי היו המפתח להצלחתו של ה-3714, יחד עם העובדה שהוא מייצג את דגם הכניסה לקולקציית Portugieser, והוא שעון בעל פרופורציות סבירות. ברוח דומה ל- Speedmaster או ל-Submariner, הפך ה- 3714 לסמל מודרני, שרוב חובבי השעון מזהים אותו מיד – בקיצור, אבן הפינה לזהותה של IWC.

אם אתה אספן מנוסה, יתכן שכבר הבנת בשלב זה, כי איפוק יחסי ונוקשותו של העיצוב הם אלה ההופכים את IWC 3714 לכל כך מושך בעיני חובבי השעונים, וגם בעיניך, כנראה.

הקייס של כרונוגרף של IWC 3714 זהה בדיוק לשעון שהושק לפני מעל לשני עשורים – זהו, לכשעצמו נגזרת של ה-3712. בעוד שהמטרה הבסיסית של הפורטוגיזר הייתה להתאים את מנגנון שעון הכיס לקייס של שעון יד, הכרונוגרף IWC 3714 מעט יותר הגיוני בעניין זה – אולי יותר מסחרי, ניתן לומר – בקייס שקוטרו "רק" 40.9 מ"מ.

כמו הקייס, גם הבייזל כמעט שאינו קיים. רזה מאז ובצורת חרוט הפוך (הבייזל רחב יותר מהקייס), כרונוגרף IWC 3714 משלב את הטוב יותר שבשני העולמות – הנוחות של שעון קטן יחסית עם תחושה של שעון גדול ומאסיבי על פרק היד.

Share with

התחילו להקליד ולחצו ENTER לחיפוש

Shopping Cart

אין מוצרים בסל הקניות.