שעוני יוקרה – מילון מונחים

Gotawatch > שעוני יוקרה – מילון מונחים

שעוני יוקרה – מילון מונחים

שעוני יוקרה – מילון מונחים

בייזל, באזל – (Bezel) – מסגרת הטבעת המתכתית החיצונית המקיפה את "זכוכית" השעון (קריסטל) ואת בית השעון (הקייס). לרוב, עשויה מפלדת אל-חלד, מסתובבת בכיוון אחד ומעניקה אפשרות למדידת זמן נוספת (למשל, בשעונים המיועדים לצלילה).

חוגה, לוח מחוגים (Dial) – החלק השטוח והמרכזי בשעון, בו נמצאים המחוגים והספרות בשעון אנלוגי רגיל והמחוגים, הספרות והחוגות הנוספות בכרונוגרף.

חלונית התאריך (Cyclop) – הזכוכית המגדילה את ספרות התאריך וקיימת בחלק מדגמי השעונים. כמובן שהיא איננה קיימת בדגמי Non-date (דגמי שעונים שאינם מציגים את התאריך). לעיתים, מתחת לחלונית, התאריך מוצג כ- Big Date – שתי חלוניות, שכל אחת מהן מכילה ספרה אחת ולא שתי הספרות יחד.

כרונוגרף (Chronograph) – חוגה אחת או יותר, הנוספות ללוח המחוגים הרגיל של שעון איכותי, ומאפשרות מדידת יחידות זמן שונות. נמצאות, לרוב, בשעוני הספורט הייעודיים, הפונים לקהל יעד מסוים בתחום הספורט.

כתר, קראון (Crown) – הכפתור המשמש להזזת המחוגים כדי לכוון את השעון. בשעוני הצלילה, מדובר בכתר הברגה, אותו, בסיום כיוון השעון, יש ללחוץ פנימה, על מנת להבטיח אטימה מלאה בפני מים.

מנגנון השעון (Movement, Caliber) – ה"מנוע" שמאחורי תנועת השעון. מתחלק לשני סוגים עיקריים: מנגנון מתיחה ידנית – אותו יש למתוח באופן ידני על ידי מתיחת הקפיץ בסיבוב הכתר, מנגנון אוטומטי הנטען על ידי תנועת היד ומנגנון קווארץ אשר מוטען על ידי גבישי הקוורץ שבתוכו.
שעוני יוקרה - מילון מונחים

מצבי מכירה שעון יד שנייה

  • New (לפעמים גם ניתן לפגוש כ-Unworn) – שעון שמעולם לא נענד, אולם איננו נקנה ישירות מהחברה המייצרת אותו, אלא דרך מתווך או כיד שנייה. במצב כזה, לרוב, הוא מגיע עם המדבקות המקוריות, מסמכי האותנטיות והקופסה המקורית שלו (Box & Papers).
  • Mint – שעוני יד שנייה במצב מצוין, במרבית המקרים, לאחר טיפול מקצועי שמשפר את מצבם כדי להפוך אותם לאטרקטיביים יותר למכירה.
  • Box & Papers – קופסה ומסמכים מקוריים שנלוו לשעון כאשר נרכש.

סופר-לומינובה (Super Luminova) – החומר היוצר את האפקט הזרחני בקצות המחוגים ועל הספרות בשעון. מיועד לאפשר קריאה של השעה גם בחושך, לאחר חשיפה של מספר שעות לאור.

עמידות למים – לשעונים ישנן רמות שונות של עמידות למים:

כאשר מדובר בשעון ללא ציון עמידותו למים – הוא אינו עמיד כלל למים.

  • במידה ומצוין על השעון "Water Resist" או "Water Resist 3 Atm/Bar" – מדובר בשעון שמסוגל לסבול התזת מים אקראית פה ושם, אבל לא יותר מכך (לא בריכת שחייה ולא מקלחת).
  • במידה ומצוין על השעון "Water Resist 5 Atm/Bar" – השעון מסוגל לעמוד בבריכה, בשחיה בים או במקלחת, אבל איננו מיועד לצלילה.
  • שעונים עם ציון "Water Resist 10Atm/Bar" ומעלה (20, 30) – מאפשרים צלילה, ככל שהמספר גבוה יותר, כך רמת האטימה גבוה יותר.

קייס (Case)- גוף השעון, בית השעון.

מה הוא קליבר? מדובר במודל של המנגנון המכאני, לכל קליבר ישנו מספר קטלוגי המורכב מאותיות ומספרים והוא מייצג את החלקים ממנו הקליבר – כך שכאשר נזקקים לחלקי חילוף השענים משתמשים במספר המודל/ הקליבר בכדי למצא את החלקים שנדרש להחליף.

קריסטל (Crystal) – "זכוכית" השעון, החלק העליון השקוף של השעון דרכו נראה לוח המחוגים. עשויה זכוכית ספיר בשעונים היוקרתיים והאיכותיים, ופלסטיק בשעונים העממיים יותר.

רצועת אויסטר (Oyster Strap/Bracelet) – סוג צמיד/רצועת שעון הכולל חוליות שטוחות המשולבות זו בזו. כל חוליה כזו מורכבת משלושה חלקים, שתי יחידות צרות הנמצאות בשני צידיה של יחידה עבה יותר מהן.

רצועת ג’ובילי (Jubilee Strap/Bracelet) – סוג צמיד/רצועת שעון הכולל חוליות שטוחות המשולבות זו בזו. כל חוליה כזו מורכבת מחמישה חלקים, ולכן, נחשבת לנוחה ולגמישה יותר מרצועת האויסטר.

תקן – קובע את רמת הדיוק של השעון והחריגה המותרת ממנה בטווח מדידה של 24 שעות. ישנם סוגי תקנים שונים המנחים את יצרני השעונים. הנה כמה מהבולטים בהם, על פי מגזין WatchTime האמריקאי:

תקן COSC לשעונים מכניים – סטייה של עד +6 ועד -2 ל-24 שעות

תקן COSC לשעוני קוורץ – סטייה של עד 0.02+ ועד 0.02- שניות ל-24 שעות

תקן פטק (Patek Seal) – סטייה של עד 2+ ועד 3- ל-24 שעות. (מנגנון של פטק פיליפ אשר קטן מ-20 מ"מ – עד 4+ ועד 4- לכל-24 שעות)

תקן MATAS החדש (OMEGA ) – סטייה בטווח של מ-0 ועד ל-6 שניות ל-24 שעות (ללא פיגור)

תקן רולקס (ROLEX ) החדש – סטייה של עד 2+ ועד 2- ל-24 שעות

תקן גרנד סייקו (Grand Seiko Requirements) סטייה של עד 5+ ועד 3- ל-24 שעות

תקן יוליס נרדין (Ulysse Nardin Certificate) סטייה של עד 6+ ועד 2- ל-24 שעות

תקן ריצ'רד מייל (Richard Mille Certificate) סטייה של עד 1+ עד 1- ל-24 שעות

תקן ג'נבה (Geneva Seal) – סטייה של עד 8.6+ שניות ועד 8.6- שניות ל-24 שעות

תקן גלאס הוטה (Glashütte Observatory Certificate) סטייה של עד +6 ועד -4 ל-24 שעות

ליעוץ מקצועי, הצעות מחיר ועוד, פנו אלינו – גוטהלף ע. שעונים.

Share with

התחילו להקליד ולחצו ENTER לחיפוש

Shopping Cart

אין מוצרים בסל הקניות.