שעוני יוקרה כמקור להשקעה

Gotawatch > שעוני יוקרה כמקור להשקעה

שעוני יוקרה כמקור להשקעה

אספני השעונים, במיוחד המנוסים פחות מביניהם, תמיד יחפשו תשובה לשאלה – איזה מהמותגים מייצרים שעונים שערכם נוטה לעלות לאורך הזמן? סביר להניח, כי מומחה בתחום השעונים, יענה לכם כי ישנן לשאלה זו שתי תשובות – גרסה הקצרה ובגרסה הארוכה יותר. הגרסה הקצרה פשוטה וישירה וניתנת לניחוש מראש – רולקס ופאטק פיליפ. הגרסה הארוכה לתשובה קצת יותר מורכבת, מכיוון שקיימים מספר קריטריונים שלהם תפקיד בקביעת ערך של שעון. אנחנו, לאו דווקא, מתייחסים להעלאת המחירים היזומה השנתית, בה נוקטים רבים מהמותגים, אלא על אספקטים נוספים שונים, עמוקים יותר, כהכרת השוק במוצר, מורשתו, בלעדיותו, זמינותו וכמובן, הרכיב המשפיע ביותר על מחיר השעון – הביקוש לו. כל אחד מהקריטריונים הללו הינו בעל חשיבות כאשר מדובר על עליית ערכו של שעון.

בואו נתחיל בגרסה הקצרה והפשוטה – רולקס ופאטק פיליפ

רולקס נחשבת, כמובן, לאחד המותגים המבוקשים ביותר (הן מצידם של אספני שעונים מכורים והן מצידם של מי שאינם מוגדרים ככאלה). המורשת שלה נפלאה, הזוכה לגיבוי מתמיד מרשימה ארוכה למדי של סלבים שעונדים באופן קבוע את הדגמים השונים. השוק מכיר באיכותה, וניתן לומר כי למעט דגם זה או אחר, הדגמים השונים זמינים לרכישה. השילוב הנכון של הקריטריונים הללו הוא הגורם לשעוניה השונים להעלות את ערכם לאורך השנים. את אותו הדבר ניתן, פחות או יותר, לומר לגבי שעוני פטק פיליפ, אם כי זמינותם של השעונים מהדגמים החדשים מצומצמת יותר, בשל מחיריהם הגבוהים, בהשוואה לשעוני הרולקס. הבלעדיות היא הקריטריון המכריע עבור אספני הפאטק, כנראה שהרבה יותר מאשר הקריטריונים האחרים.

וכעת, נפנה לגרסה הארוכה והמסובכת יותר

ישנם מספר מותגי שעונים ודגמים שניתן לצפות כי יגדילו את ערכם, או, לפחות, ישמרו עליו, לאורך הזמן. אם נתחיל עם האופציה השנייה, נראה כי כל השעונים הקלאסיים של כל הזמנים קלאסיקה (או שעונים איקוניים, אם תרצו) הם אלה ששומרים על ערכם במידה זו או אחרת. למרות שחלק מהם ניתן לקנות הנחה מסוימת, או שלא צריך להיכנס לרשימות המתנה כפי שכמה מהמותגים האחרים עושים, הם הוכיחו את עצמם כ"השקעה" יציבה, כביכול.

השאלה האמיתית היא, איזה שעונים תוכלו לרכוש כיום (כלומר, כשעונים חדשים) אשר יהפכו להיות לקלאסיקה של המחר, או, לפחות, מאד מבוקשים בין שעוני המחר. כדי לעשות זאת ברמה גבוהה של ודאות, כי תזדקקו לפחות לעשור כדי לעקוב אחר השעונים האלה בשוק. רבים מהמומחים, למשל, היו מוכנים להמר על כך שה- Rolex Sea-Dweller 16600יהפוך לקלאסיקה, בייחוד משום סמיכות יציאת הדגם הזה לדגם Rolex Deepsea Sea-Dweller, דגם שכמעט ולא דמה בכלום לקודמו. לאחר שרולקס הציגה את ה- Sea-Dweller 116600 ניתן, כמעט בוודאות לומר, כי בכל הנוגע לקלאסיקה, הועלם זוהרם של יתר דגמי ה- Sea-Dweller. אבל, כאמור, בואו נשמור את רולקס ופאטק פיליפ מחוץ לדיון הזה, מאחר ומותגים אלה נראים ייחודיים למדי במונחים של שמירה על ערכם.

כשאתם מצוידים בקצת יכולת ניחוש ומעט מידע על האירועים הקודמים שהשפיעו על ערכם של שעונים, מוצע לשים עין על המותגים שפתאום לאחרונה שינו או הגדילו או את הפופולאריות שלהם. ואין זה, בהכרח אומר שתזדקקו לחשבון בנק עצום על מנת לרכוש אותם, כי קיימים כאלה גם ברמות המחיר הנמוכות יותר. גם שם יש מציאות שעשויות להוות השקעה טובה, אם רק תהיו קשובים אליהן.

כאשר מותג משנה את האסטרטגיה שלו ולו במעט, ככפי שעשה, למשל, המותג החדש יחסית Linde Werdelin בשנים האחרונות – תוכלו להמר על כמה מהדגמים איתם החל המותג את חשיפתו. דגמים כמו One, Two-Timer או 3-Timer יכולים להיות מעניינים מאד לרכישה, מאחר שעדיין, כיום, קל יחסית לאתר אותם. Linde Werdelin עדיין הולכת וגדלה, ועושה עבודה מדהימה בפלח גבוה יותר מזה בו היא התחילה. מקרים כאלו הם הדוגמה המצוינת לכך שכמה אנשים ישימו עין וירכשו כהשקעה שעונים מדגמים מוקדמים יותר, לפני שהמותג מתחיל באמת להמריא. כמובן שזה תופס גם לגבי מותגים אחרים בעלי זרימה דומה, כמובן, כלומר, האספנים חדי העין מזהים את ההזדמנות להשקעה, כאשר המותגים עדיין בתחילת דרכם, בחודשים הראשונים לקיומם.

שעוני High-end מחברות שעונים עצמאיות, כמו דגם הפלדה הראשון One Hertz של המותג ההולנדי גרינפלד, יכולים אף הם להוות השקעה טובה, אבל האמת היא שיש אנשים ספורים בכדור הארץ שמשחקים בנישה הזו של שעונים יקרים, שעוני ה-High-end של מותגים הורולוגיים. במקרה שאתם מצליחים לרכוש שעון כזה במחירו המקורי, חשוב להיות מודעים לכך כי השוק שלכם עלול להיות די קטן, כאשר תרמו (או תאלצו) למכור אותו מחדש.

משתלם לכם, אם כן, לשים עין על כמה מותגים שעוברים שלבים מעניינים, וזה לא בהכרח אומר שזה חייב להיות אחד מאותם מותגים קטנים ועצמאיים שהזכרנו או אפילו רולקס או פאטק. לפעמים גם ניחוש טוב יכול לגלגל לידי המנחש עשרות אלפי דולרים, עם חלוף השנים.

Share with

התחילו להקליד ולחצו ENTER לחיפוש

Shopping Cart

אין מוצרים בסל הקניות.