מה כל כך מיוחד בשעוני וינטג’ של חברת רולקס?

Gotawatch > מה כל כך מיוחד בשעוני וינטג’ של חברת רולקס?

מה כל כך מיוחד בשעוני וינטג’ של חברת רולקס?

קניית רולקס וינטג’ עשויה להיראות כמשימה מאיימת, מפחידה, אפילו, במיוחד בהתחשב במספר השעונים מזויפים ותואמי השעונים הקיימים. גם אם שמעתם את העצה "Buy the seller" (כלומר, התרשמו מהמוכר לפני שאתם שוקלים את הרכישה) מיליון פעמים לפני, ופשוט התעלמתם ממנה. קשה להאשים אתכם, כי ברוב המקרים עסקה מפוקפקת איננה נראית כזו מלכתחילה, כך שהיא משאירה אתכם לגלות הרבה יותר מאוחר, ששעון הוינטג' שקניתם איננו יכול להיות מקורי כפי שפיתו אתכם להאמין. לכן, הפעם נשתדל לצייד אתכם בנקודות המפתח אותן תצטרכו לבדוק כאשר אתם יוצאים בעקבות החלום שלכם להיות בעליו של רולקס וינטג'. מאמר זה איננו מקיף כמו שאולי היינו רוצים, שכן גם ספרים רבים לא יספיקו כדי לכסות את כל התכונות הייחודיות של כל דגמי הווינטג' של רולקס, אולם הוא בהחלט יספק לכם את המידע הבסיסי הנדרש כדי שלא לאבד עשתונות.
 רולקס וינטג'

1. חפשו את הסימנים למקוריות בתחילה, רק אחר כך בדקו את כל השאר

"האם לוח המחוגים של שעון הווינטג' הוא אותנטי?" היא שאלת מיליון הדולר כאשר מסתכלים בוחנים שעון וינטג' של רולקס. כאן, מדובר, במשהו שהוא די פשוט, לכאורה, ולכן, ישנה רק דרך אחת לקבוע אם לוח המחוגים הוא מקורי – בדיקה זהירה מאד שלו. ועדיין נוסיף, שזהו משהו שלא מומלץ לעשות אותו בעצמכם, במיוחד לא במקרה של שעונים יקרים מאד, בהם הזייפנים פיתחו התמחויות מיוחדות. מלבד מקרים ספציפיים אלה, במרבית המקרים, בדיקה מפורטת של הלוגו והכיתובים האחרים על לוח המחוגים של השעון עשויה להספיק. השוואה עם תמונות של דגמים דומים שתוכלו למצוא בספרים או במקורות מהימנים אחרים (עם דגש על "מהימנים", מאחר ולא חסרים "מומחים" חסרי מצפון שמפרסמים מידע מוטעה ומטעה, במיוחד כאשר הם גם הסוחרים המציעים את השעונים הללו למכירה) יכול להוות נקודת מוצא בטוחה – ניתוח הצורה של הלוגו של רולקס, ההערכה אם בדגם הספציפי שלפניכם הלוגו אמור להיות מוטבע או מודפס, וגם הגופן של הכיתובים העיקריים על לוח המחוגים. צעד זה עתיד, ברוב המקרים, לתת לכם מידע הולם על מקוריותו של לוח המחוגים, ולאפשר לכם להתקדם לבחינת ההיבטים אחרים של השעון.

2. שערכו את גילו של לוח המחוגים

"קללה" נוספת של שעוני וינטג' של רולקס הם שפע חלקי החילוף (המכונים גם "service parts"). מדובר בחלקים מקוריים, שאושרו על ידי רולקס ולעתים קרובות הם משולבים בשעונים כחלקי חילוף. עם זאת, מאחר ופעולת שילובם בשעון מתרחשת לאחר ייצורו הראשוני, נוכחותם, בדרך כלל, מורידה את ערכו הכולל של השעון. לכן, ישנה חשיבות עליונה לוודא כי לוח המחוגים הוא מהתקופה המתאימה לשאר השעון. לשם כך, הדרך הקלה ביותר היא לבחון את החומר מחזיר האור שמשמש לסימון המחוגים וסימוני השעה. – סוגים שונים של חומר זוהר שימשו את רולקס לשם כך בזמנים שונים:

רדיום שימש את רולקס עד לתחילת 1960, Tritium עד ל-1998, Luminova בין 1998 לתחילת 1999; ו-Super Luminova ו-Chromalight מאז ועד היום (רולקס הכניסה לשימוש את ה-Chromalight בשנת 2008). גם אם אינכם מזהים בכוחות עצמכם את טיבו של החומר הזוהר, תוכלו למצוא אינדיקציה לכך בתחתיתו של לוח המחוגים:

SWISS עבור רדיום, T Swiss T או T Swiss T<25 ל- Tritium, שוב SWISS ל- Luminova

ו- Swiss Made מאז ועד היום. כך שיש לכם שעון, שמבחינה היסטורית, אמור להיות בו לוח מחוגים המכיל Tritium , אבל מתגלה שהוא מכיל לוח מחוגים המכיל Luminova, מדובר בשעון שהוחלף בו לוח המחוגים, ואז, המחיר צריך להיות מותאם לערכו האמיתי של השעון, במידה ואתם עדיין מעוניינים בו.

3. בדקו את מצב לוח המחוגים

עכשיו, לוח המכוונים התגלה (לפחות כך אנו מקווים עבורכם) כאותנטי ומקורי, האם סיימנו כאן? לא ממש, כי עכשיו, צריך לוודא שהוא במצב טוב. וכאן, תיאור מילולי בלבד עשוי לבלבל אתכם מעט, מאחר ולוח מחוגים דהוי/פגום לכאורה וממבט ראשון איננו בהכרח הופך את השעון לפגום: אם לוח המחוגים דהה לצבע חום אחיד, אתם מסתכלים על מצב "טרופי" שנחשב לנחשק אצל חלק מהאספנים. באופן דומה, אם לוח המחוגים סדוק, אספנים מכנים את המצב "עכביש", וכמה מהם מחפשים דגמים במצב כזה בנרות (אם כי ישנם הבדלים בכך בין אספני הרולקס-וינטג'). כאן, המפתח לזיהוי הפגמים הוא פגמים שאינם "יזומים" או שאינם הטרוגניים, כמו כתם, נקודת חומר זוהר חסרה או שריטה על לוח המחוגים. כך, תוכלו גם להשוות את צבעו של ה-lume (החומר המאיר) שבנקודות שעל לוח המחוגים עם החומר הנמצא על המחוגים: הם צריכים להתאים, או, לפחות, להיות קרובים בצבעם ובמרקמם בצורה סבירה. במקרים בהם הם שונים באופן קיצוני, זה יכול לרמוז כי על לוח מחוגים משנתון מסוים הורכבו מחוגים משנתון אחר.

4. חפשו בין רגלי השעון (Lug)

מבט בין שולי השעון (אל המקום בו מתחברים הצמיד/הרצועה אל הקייס של השעון) יכול, אף הוא, ללמד אתכם רבות. ראשית, בין ה-lugs העליון, באזור השעה 12 של הקייס, תוכלו למצוא את מספר האסמכתה של השעון. לרוב, יהיה זה מספר בן ארבע עד שש ספרות, בהתאם לסדרת הייצור של השעון. לדוגמה, אם תבחנו Explorer 1, מספר הסימוכין יכול להיות 6610 או 1016. המספר גדל לחמש ספרות עם reference 14270, ואז, הגיע לשש ספרות עם דגם 36 מ"מ של 114270, שהוחלף, בסופו של דבר, על ידי 39 מ"מ של 214270. אותו הדבר נכון לגבי Submariner No Date – מארבע ספרות כ-5512 ו-5513, ועד לדגם האחרון, בעל שש הספרות – reference 114060. מספר זה מספק אפשרות חשובה מאד להשוואה, מאחר והוא מאפשר לכם למצוא פריטים אחרים מאותה הסדרה כדי לשמש אינדיקציה חזותית להשוואה.

5. בחנו (בזהירות!) את צידו הפנימי של גב הקייס ואת הכתר

חריטה בצידו הפנימי של הקייס האחורי של השעון (ברור כי לשם כך יש לפתוח את הקייס כדי לראותם, ולכך התכוונו כאשר כתבנו "בזהירות!") יכולה לאשר את רוב המידע שאספתם מהשלבים הקודמים. כאן תמצאו את מספר הסימוכין/הסדרה ואת שנת הייצור של השעון, אם כי אלה עשויים להשתנות מעט מאלה החרוטים על הקייס בין רגלי השעון. לפעמים, תגלו הבדל קל בין השניים, אבל זה בסדר, כל עוד המידע קונסיסטנטי. למשל, כל עוד הפניות הם זהים באופן משמעותי בבנייה. למשל Submariner No Date 5513 עם חריטה של 5512 בתוך הקייס, אין פירושו כי מדובר בשעון מזויף.

Share with

התחילו להקליד ולחצו ENTER לחיפוש

Shopping Cart

אין מוצרים בסל הקניות.